Rreth Nesh

Disa fjalë për ne

Ndër Hotelet më të mirë në Sarandë

Hotel Iliria
E vendosur në breg të detit, Hotel Iliria ofron një restorant që shërben pjata tradicionale shqiptare, si dhe një kopsht dhe një bar.
Free Wi-Fi access is available. The centre of Sarandë is 300 m away.

Për më tepër, Parku Kombëtar i Butrintit me qytetin antik të mbrojtur nga UNESCO ndodhet rreth 20 km larg. Kalaja e Lekursit është 3 km nga Hotel Iliria dhe qendra e qytetit vetëm 300 metra larg. 

0
komente
0
Nota mesatare
0
Vite Eksperiencë
0
Numri i dhomave

Hoteli më i mirë me Çmimin më të lirë

Një hotel mbresëlënës vetëm disa hapa larg detit dhe portit të trageteve të Sarandës, i cili lidh qytetin me ishullin grek të Korfuzit. Eshtë ideale për vizitorët që kërkojnë kombinimin perfekt të qetësisë dhe komoditetit. Dhomat e hotelit janë të mobiluara me kujdes në stilin modern. Të gjitha dhomat janë me ajër të kondicionuar me TV me ekran të sheshtë, frigorifer dhe WI-FI falas. Për më tepër ato ju ofrojnë mundësinë për të shijuar pamjen e paçmuar të detit Jon. Stacioni i autobusit lokal është 500 m larg, ndërsa Porti është 700 m nga Iliria. Aeroporti i Korfuzit mund të arrihet me traget dhe është afërsisht 20 km larg. Prona ofron parkim falas.

 

beach, of the sea, buildings
Pak Histori Rreth Nesh

Historia e emrit të hotelit

Për ata që janë të apasionuar pas historisë dhe të mësojnë gjëra të reja këtu është një pamje e shkurtër historike në lidhje me emrin e hotelit:

 Në LashtësiIllyria/ɪˈlɪəriə/ (Greqishtja e lashtësisë: Ἰλλυρία, Illyría or ἸλλυρίςIllyrísLatinishtIllyria,)ishte një rajon në pjesën perëndimore të gadishullit Ballkanik banuar nga fise të shumta njerëzish të njohur kolektivisht si Ilir. Ilirët flisnin gjuhën ilire, që bën pjesë në grupin e gjuhëve Indo-Europiane, e cila në kohërat antike mbase kishte folës në disa pjesë në jug të Italisë.Termi gjeografik Iliri (dallohet nga Illyria) u përdor për të përcaktuar përafërsisht zonën e veriut dhe qendrës së Shqipërisë deri në Aoös luginë, duke përfshirë në shumicën e periudhave pjesën më të madhe të zonës së liqenit.

sq